Otázky a odpovědi

Jak nezemřít hlady a přitom nebýt zatlačen krosnou?

 

rady od JM


Zásadně se držím několika Náčelníkových (Miroslava Nevrlého) rad, a to především z knihy Karpatské hry.

1. S normálními jídly neobstojíš, jsou těžká, neskladná, kazí se a roztékají.
2. Fascinovalo mě, co všechno se dá jíst. Všechno, téměř všechno.
3. Poutníkovo jídlo musí být nejlehčí, proto nejsušší.
4. Neber s sebou chutná jídla. Nedobrá, stále stejná strava ti usnadní střídmost

 

Základní potraviny


Vyzkoušel jsem toho mnoho. Abych to co nejvíce zpřehlednil, udělám zde velice suchý a nezáživný seznam různých pochutin, se kterými mám osobní zkušenosti.

 

  • Nudle – nedoporučuji. Spotřebují mnoho vody, tím pádem i plynu (vařím na plynovém vařiči VAR) a hodně prostoru v ešusu. Pokud se jednoho z tohoto nedostává, vznikne nechutná šlichta.
  • Kuskus – v mém testu vyšel jako nejlepší příloha. Nemusí se vařit, stačí jen malé množství vody. Velmi dobře chutná téměř s čímkoli.
  • Pohanka (lámanka) – doporučuji. Výhodou je krátká doba varu. Chuť mě osobně příliš neokouzlila, moje sestra na ni ale nedá dopustit.
  • Chleba – pokud chcete obědvat a nechcete vařit, je asi nutný. Doporučuji celozrný, krájený, balený do takových igelitových kostek po pěti krajíčcích (1 kostka úplně stačí na symbolický oběd pro 2 osoby). Bez zvláštní údržby vydrží 2 měsíce. Normální chleba je dobré první dny nebalit do igelitu, nýbrž do nějaké prodyšné utěrky. Až když hrozí zlomení nože při krájení, strčím ho do igelitky. V opačném případě může zplesnivět.
  • Vločky – hodí se na snídani na kaši. Mají navíc výbornou výživovou hodnotu.


 

Dochucovadla


To hlavní máme za sebou. A nyní výčet věcí, které nutně nepotřebujeme, ale které nám pomohou dát jídlu alesopoň nějakou chuť.

 

  • Koření – bomba vynález. Stačí malé množství a dá se díky němu sníst téměř cokoli. V případě nouze i brouky a hmyz.
  • Instantní omáčky – úžasná věc. Na výběr jsou dokonce dva druhy – svíčková a rajská. Není nad to večeřet kuskus zalitý svíčkovou omáčkou :-) Odvážím se to nazvat téměř delikatesou pro gurmány. Zvláště na Fagarašském hřebeni
  • Lovečák – je dobré ho koupit tak měsíc před odjezdem a šoupnout do ledničky. Je potom lehčí a mnohem více vydrží.
     
  • Česnek – univerzálně použitelný. Dá se přikusovat ke všemu, od tvarohu až k pohance.
  • Med – docela zbytečná a těžká zhůvěřilost. Ale není nad to cucnout si před usnutím trošku sladkého medíku... Ke slazení je však podle mých zkušeností mnohem efektivnější používat cukr.
  • Granko - puckaté kakao ze sušeného mléka, nad kterým bychom v době dostatku ohrnuli nos, na horách ale potěší a zahřeje.
  • Extra tip pro Rumunsko – od bači vysomrovaný či za cigarety vyměněný ovčí sýr. Lahoda. Ovšem pozor - je dost tučný a navíc dost často obsahuje okem nezpozorovatelné brebery, které mohou méně odolné jedince docela prohnat. A toaletní papír je na horách nedostatkové zboží.

Z dalších potravin se hodí vzít cukr, sůl, rozinky, křížaly (=sušená jablka), škvarky, sušené maso, sušené mléko, bujón, paštiky, pudink, sladké tyčinky (ne ale čokoládové, ze kterých se přes poledne může stát rozteklá „kajda“) a čokoládu (zabalenou v plastu, aby v případě roztečení nevytekla na spacák či do náhradních ponožek).

 

Kolik toho vzít?


Ne tolik, abychom něco přivezli domů a naopak ne zase málo, abychom měli zbytečně hlad (či došlo na již zmíněný hmyz - pokud jsme ti šťastnější a nejsme tak vysoko, že žádný nenajdeme). Toto se dá jednuduše zařídit tak, že se doma podle energetické hodnoty určí natvrdo denní příděl potravin pro jednotlivce.

 

V čem potraviny skladovat


Naposledy jsme sypké látky, předem důkladně zvážené a rozdělené na jednotlivé dny, napěchovali do igelitových pytlíků a pevně omotali izolačkou, jinak by se mohl igeliťák snadno protrhnout (vysypávat například takový kuskus z použitých ponožek nebude nejspíš hezký zážitek). Stačí vždy rozříznout, vysypat do ešusu a nic nevážící plast vyhodit v ČR do žlutého kontejneru. Nyní (nevím už, jestli jsem to někde četl, nebo tento geniální nápad vymyslel sám) chceme vše sypké nasypat do PET flašek a udělat si na ni měrky. Jednoduché, pevné a nemáme bordel v krosně. Vše ostatní jsme měli v pevných znovuotvíratelných pytlíkách. Pokud se pohybujeme v oblastech spolu s medvědy či divokými psy, je dobré voňavé potraviny (lovečák atd) vzduchotěsně utěsnit a nejradějii se ho zbavit třeba zavěšením na strom. Noční nezvaná návštěva by nás asi též nepotěšila.
 

Pár slov na konec


Nezkoušejte sušenou mrkev. Zvláště ne s nudlemi. To potom může vzniknout legendární „kekel“ (viz foto). Přestože jsem vše psal tak, jako bych vše sám vymyslel a sám vyzkoušel, není to pravda. Minimálně z poloviny se na tom podílela má milovaná sestra a nerad bych její spolupodílení zapřel. A jak jsem již říkal, čerpal jsem z mnoha pramenů, tak pokud někdo bude mít pocit, že jsem vyloupil jeho myšlenky, tak se omlouvám. Samozřejmě je mnoho způsobů stravování, toto je pouze mnou vyzkoušený a osvědčený. Pokud jste někdo jiného názoru, rád se poučím v případné diskuzi.